Dziurę powstała w wyniku utraty zęba trzeba uzupełnić nie tylko ze względu na walory estetyczne uśmiechu, ale również ze względu na zdrowie pozostałych zębów. Obok sposobów wypełnienia luki takich, jak protezy ruchome albo implanty, są protetyczne mosty.
Funkcjonalność mostu protetycznego pozwala na uzupełnienie miejsca po usuniętym zębie, zakładając go na naturalne zęby pacjenta. Mosty protetyczne wykonywane są z trzech części: 2 filarów, czyli koron zębowych, jakie zakłada się na zęby w sąsiedztwie luki i z przęsła, jakie wypełnia lukę. Taka metoda uzupełnienia jest o tyle dobry, że stosuje się go na stałe, a to jest znacznie bardziej wygodne w odróżnieniu od protez ruchomych.
Warunkiem, który należy wypełnić, by można było założyć most protetyczny, jest obecność bliskich zębów, jakie staną się wsparciem dla mostu. Aby most mógł być zastosowany stomatolog obrabia zęby pacjenta oraz przystosowuje je do pełnienia funkcji oparcia.
Protetyczne mosty są na tyle komfortowe, że stosuje się je także w przypadku przerw na większą ilość zębów zamiast jednego. Wbrew obawom niektórych pacjentów, protetyczne mosty tak przywierają do jamy ustnej, że cząstki posiłków nie przedostają się pod nie. To daje wysoki komfort.
Innym walorem protetycznych jest to, że stanowią doskonałe wypełnienie oraz jednocześnie odbudowują brakujące zęby na poziomie estetycznym i funkcjonalnym.