Szkliwo zębów stanowi główną ochronę zębów, dlatego trzeba o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o zęby i jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład obniżenie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości i schorzeń zębów. Aby nie dopuścić do zepsucia szkliwa zębów trzeba stosować się paru zasad. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze stomatologiem.
W głównej mierze najpierw warto zmienić swoją dietę. Bakterie i kwasy wywodzące się z jedzenia mogą negatywnie wpływać i rozpoczynać psucie się szkliwa. Powinno się przede wszystkim wystrzegać się łakoci czy gazowanych napojów. Dentyści kładą również wiele nacisku na przyjmowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest dobry dla człowieka, natomiast fluor wzmacnia zęby, ale momencie stosowania za dużych dawek tych składników może wywołać kłopoty. Ujemny wpływ na szkliwo ma także ścieranie. Dlatego też nie wolno używać za długo wybielających past do zębów (z bardzo wysokim współczynnikiem RDA).
Dużą ostrożnością powinno wykazać się też jeśli chodzi o oczyszczanie zębów z osadów. Zaniedbanie higienizacji i zbieranie się kamienia nazębnego, osłabia szkliwo oraz wywołuje choroby zębów i dziąseł. Należy też poznać prawidłową technikę szorowania zębów, z tego powodu, że za mocne lub nieodpowiednie czyszczenie może osuwać dziąsła i niszczyć szkliwo. Technikę poprawnego szczotkowania i korzystania z nici można uzyskać w klinice dentystycznej.