Przyczyn bólu dziąseł jest bardzo dużo, ale nie wolno ich ignorować. Pacjenci zwykle umawiają się na wizytę w gabinecie stomatologicznym w przypadku silnego bólu zębów. Do dentysty powinno się umówić się również, kiedy bolą dziąsła.
Ból dziąsła często występuje obok zaczerwienienia, obrzęku, a czasem także krwawienia. Zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi na te objawy, zrzucając winę na przypadkowe podrażnienie szczoteczką , niestety takie objawy mogą być oznaką poważniejszego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może powodować rozwój zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia czy recesji dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na powstawanie paradontozy, głównej z przyczyn wypadania zębów.
Z reguły zapalenia powstają z podrażnień, ze względu na niedokładne albo niewłaściwe mycie zębów lub stosowanie nici stomatologicznych. Gromadząca się płytka nazębna to siedlisko bakterii, które mogą spowodować stan zapalny. Bywa tak, że dolegliwości bólowe powstają także na skutek urazu (np. uderzenia), stosowania źle dobranych protez, czy u kobiet ciężarnych.
Łatwym sposobem na usunięcie bólu są specjalne, kojące żele lub płukanki dostępne w aptekach. Co prawda w większości przypadków zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się długo czas, powinno się jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Wizyta w gabinecie dentystycznym oraz leczenie usunie ból na dobre.