Leczenie u stomatologa czasami jest skomplikowane, na przykład, kiedy stan zębów wymaga poważnego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w których zęby są mocno zepsute w wyniku np. próchnicy, jednak nadal da się je uratować bez konieczności usuwania. W takich sytuacjach po zakończeniu leczenia sprawdza się wypełnienie powstałych ubytków – tzw. rekonstrukcja zęba.
Stałym protetycznym wypełnieniem stosowanym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj aplikuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy i porządnie zamocowany w zębodole, natomiast koronę zęba trzeba wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać sztyftu albo śruby, którą przyłącza się do korzenia, po czym protetyk na stałe zakłada tam koronę protetyczną.
Taka metodą ząb zostaje w pełni zrekonstruowany i może stosunkowo dobrze imitować ząb naturalny. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego będzie wykonany wkład i korona protetyczna. Materiałami, jakie zwykle wykorzystuje się w takim celu są włókno szklane, cyrkon lub metal. Stopniowo praktycznie rezygnuje się z metalu z uwagi na niższą estetykę i możliwość korozji. Włókno szklane jest dość trwałe i elastyczne, dlatego w razie potrzeby, można je wyjąć, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego cena jest nieco wyższa.