Kompleksowa diagnostyka jamy ustnej

Leczenie zawsze poprzedza rozpoznanie problemu

Higiena jamy ustnej zależy od dotrzymywania czystości zębów oraz okresowych wizyt w gabinecie dentystycznym. Nawet najmniejsze ubytki próchnicze zębów powinny być na bieżąco wypełnianie, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy i pogłębiania się kłopotów ze kondycją zębów. Co najmniej raz na pół roku dobrze jest umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym, żeby ocenił jamę ustną oraz zaradził na potencjalne wady.

Zazwyczaj odpowiedniej profilaktyce towarzyszy regularne likwidowanie kamienia nazębnego – głównego czynnika rozwoju próchnicy. Systematyczne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym, minimalizuje ryzyko konieczności korzystania z leczenia. Im mocniej zadbana jama ustna, tym mniejszy kłopot. Zazwyczaj przy częstych wizytach w gabinecie stomatologicznym, zęby wymagają leczenia tylko raz na jakiś czas. Trzeba oceniać stan swoich zębów regularnie.

Rozpoznawanie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego


Cykliczne wizyty u dentysty pozwalają pacjentom nie tylko troszczyć się o zdrowie i higienę jamy ustnej, ale również za ich sprawą można szybko wykryć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Zadaniem tego stawu jest poruszanie żuchwą do tyłu, do przodu i w lewo i w prawo. z uwagi na to jego prawidłowe działanie uzależnia właściwą wymowę albo na przykład żucie pokarmów.

Wszystkie problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym można szybko zobaczyć, dzięki czemu możliwe jest szybkie rozpoczęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych badania odbywają się przy użyciu specjalnego deprogramatora pod opieką chirurga stomatologa. Wychwycenie problemu nie jest skomplikowane ze względu na liczbę pojawiających się w w takiej sytuacji symptomów.

Do najpopularniejszych objawów problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym należy zaciskanie i zgrzytanie zębami. Równie powszechne są trudności w przeżuwaniu twardego jedzenia czy dalekim otwieraniu ust i potrzeba mocnego przyciskanie zębów, żeby pasowały do siebie. Bywa też tak, że występują kliknięcia i trzaski w stawach albo obserwujemy szybkie starcie, zniszczenie lub nadwrażliwość zębów. Tych sygnałów nie nie powinno się lekceważyć, dlatego że towarzyszą im częste bóle głowy, karku czy pleców, a ponadto przechylenia zębów oraz kłopoty z pozostałymi stawami.

Rozpoznawanie bruksizmu


Dzięki kompleksowej diagnostyce możliwe jest także dostrzeżenie bruksizmu. Zaciskanie i zgrzytanie zębów jest efektem trwałego stresu i z reguły łączy się z ciężkimi konsekwencjami dla zdrowia pacjentów. Jedną z bardziej nieoczywistych następstw tego problemu są powtarzalne bóle głowy, zwykle brane za migrenę. Zazwyczaj pacjenci z bruksizmem, mimo, że zaciskają zęby w niekontrolowany sposób, wykorzystują przesadną moc nacisku, jaka daje niekorzystny wpływ na stan uzębienia.

Do najbardziej znanych konsekwencji zaciskania i zgrzytania zębami należą pęknięcia, ukruszenia oraz szybkie ścieranie zębów, a także dochodzi też do krwawienia dziąseł oraz choroby przyzębia. Bywa również tak, że pacjenci zauważają trzaski i chrzęst w żuchwie oraz bóle skroni i szczęki. Na takie symptomy najlepiej reagować jak najszybciej, żeby przeciwdziałać następstwom tych dolegliwości.

Wczesna diagnoza oraz podjęte działanie, ratują kondycję uzębienia przed niedobrymi wynikami bruksizmu. Kontrą dentystów na bruksizm są relaksacyjne szyny. Są one specjalnymi nakładkami na zęby, które zabezpieczają je oraz pomagają w relaksacji szczęki. Choć gotowe szyny można dostać np. w aptece, najlepsze z nich są dopasowywane przez dentystę. Wtedy pacjent ma pewność, że nakładki są dopasowane do niego indywidualnie, zgodnie z jego potrzebami i faktycznie wyleczą problem.