Do ukruszenia lub nadłamania zęba może dojść z powodu odmiennych czynników. Pęknięcie może powstać przez osłabienie zęba chorobą, uraz mechaniczny lub np. w wyniku niewłaściwych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W W takim przypadku trzeba o razu skontaktować się ze stomatologiem. W trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym trzeba sprawdzić, które działanie wobec problemu okaże się najlepsze zdaniem dentysty.
Oceniając po tym, jak duże jest uszkodzenie zęba, da się naprawić go w parę sposobów. Maleńkie ukruszenie uzupełni odrobina kompozytu dentystycznego. Niezłym sposobem jest też wykorzystanie wkładu korzeniowo-koronowego. Natomiast pęknięcia i niewielkie nadłamania zamaskuje licówka dentystyczna. Umieszcza się je na powierzchni zębów, dlatego są świetnym sposobem ukrycia uszkodzenia. W przypadku głębszego złamania konieczne będzie nałożenie nowej korony. Korona dentystyczna sprawdza się też po kanałowym leczeniu, jakie ratuje ząb, kiedy jego znaczna część ulega infekcji.
W przypadku wielkiego złamania zęba, jakie sięga aż jego korzenia, przeważnie pozostałym sposobem naprawy problemu jest usunięcie zęba. W tej sytuacji najczęściej stomatolog wskazuje wszczepienie implantu stomatologicznego, który w najlepszy sposób odtworzy ząb na nowo. Metod ratowania pękniętego lub złamanego zęba u dentysty jest sporo, więc nie warto zwlekać.