Ekstrakcję zęba z reguły zaleca się w najtrudniejszych przypadkach, gdy naprawienie zniszczonego zęba nie jest już możliwe. Chirurg stomatolog usuwa także zęby jako etap np. podczas leczenia ortodontycznego albo implantologicznego, kiedy usytuowanie zębów wymaga powiększenia przestrzeni w szczęce. Współcześnie używane znieczulenia w klinikach dentystycznych powodują, że usunięcie zęba nie boli, jednak warto wiedzieć, że po wyjściu od dentysty mogą pojawić się nieco nieprzyjemne dolegliwości. Z tego powodu powinno się przyszykować się do zabiegu ekstrakcji zęba.
Choć zabieg wyrwania zęba nie jest trudny, dentysta we wszystkich przypadkach poleca rozwagę. Po wyrwaniu zęba często dolega gorsze samopoczucie, z tego powodu lepiej dopasować dzień wizyty oraz w razie potrzeby poprosić o wsparcie kogoś bliskiego. Przed i po zabiegu przez kilka dni najlepiej nie palić papierosów oraz nie przyjmować alkoholu. Po ekstrakcji zęba nie powinno się jeść ani pić przynajmniej przez dwie lub trzy godziny, dlatego powinno się spożyć wartościowy posiłek przed wizytą na fotelu u stomatologa. Świetnym pomysłem jest też zakup zalecanych przez dentystę leków, płukanek oraz antybiotyków. To one pomogą w procesie zasklepienia się rany oraz powrotu do pełnego zdrowia, dlatego lepiej je przygotować. Na wizytę na fotelu u stomatologa należy przyjść ze starannie umytymi zębami.
Za sprawą przygotowania zabieg ekstrakcji zęba przebiegnie szybko i sprawnie. Pacjent poczuje się spokojnie. Stomatolog dopilnuje, aby usunięcie zęba było absolutnie bezpieczne.